Yiyipduru Blog

Kalitesiz Zeytinyağlarını Tüketmeyin ! Dizem Nedir?

Zeytinyağı alırken dizem oranını kontrol ediyor musunuz?

Polifenolün faydalarından haberdar mısınız? Marka sanıp aldığınız riviera zeytinyağlarının aslında ne kadar kalitesiz olduğunu biliyor muydunuz?

Zeytinyağı ülkemizde sık tüketilen bir ürün.Fakat zeytinyağı alırken gerçekten içeriğine dikkat eden kaç kişi var? Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi zeytinyağında ucuza kaçarak aslında kendi sağlığınıza çok büyük bir zarar verdiğinizin farkında mısınız?
DİZEM ORANI NEDİR?

Her zeytinyağının mutlaka bir asit oranı vardır.Zeytinyağlarının etiketinde çoğunlukla yağdaki asit oranı belirtimektedir.Asit oranı yüzde 2 ile 3 arasında olan yağlara,riviera yağlar olarak adlandırılır.Asit oranı 0,8 ile 0   arasında olan  ürünler ise naturel birinci olarak adlandırılır.Zeytinyağında asit oranı 0,8 e kadar olanlar,sızma olarak adlandırılır.0,7 ve altı oranlar ise,en iyi zeytinyağı ürünleridir.Zeytinyağında ideal asitlik derecesi düşük olmalıdır.

POLİFENOL NEDİR ? MİKTARI NE OLMALIDIR?

Polifenol,yaşlanmayı önleyen,vücudu kansere karşı koruma altına alan,bağışıklık sistemini güçlendiren bileşenlerdir.Polifenol için bir nevi antioksidan da diyebiliriz.Naturel sızma zeytinyağı ise içeriğindeki yüksek polifenol oranı ile tam bir şifa kaynağıdır.

Günümüzde piyasada zeytinyağı diye satılan çoğu kalitesiz ve ucuz ürünün , zeytinyağı ile uzaktan yakından alakası yoktur.Bilinçli bir tüketici olarak alacağınız zeytinyağının içeriğindeki polifenol miktarını mutlaka öğreniniz,200 – 250 mg arasında değilse çok faydalı olmayacağını biliniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.