Yiyipduru Blog

Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zeytinyağı, zeytin meyvesinin sıkılmasından elde edilen tamamen doğal bir meyve suyudur. Diğer yağlardan ayrıldığı özelliklerin başında içerdiği “polifenoller” yani antioksidanlar gelir. Antioksidanlar; vücutta yaşlanmayı ve hücre bozulmasını yavaşlatıp, hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlar, kanseri tetikleyen radikal oluşumları engeller.

Yiyipduru Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Sağlık için  gerekli olan bio fenoller, antioksidan, E vitamini gibi değerler en yüksek seviyedir. İklimlendirilmiş depolarımızda, hava ve ışık ile temas etmeyecek şekilde, 24 C altında, çelik tanklarda dinlenmeye bırakılır. İçeriğindeki faydalı bileşiklerin maksimum düzeyde kalabilmesi için filtre edilmez. Bu sayede zeytine özgü yoğun meyvemsi özelliklerini maksimum düzeyde korunmuş olur. Sofralık ve yemeklik için de uygundur.

 

Erken Hasat Nedir?

Ekim ayı başlarında zeytinler henüz yeşil iken erken hasat döneminde özenle yere değmeden toplanır.

 

Soğuk Sıkım Nedir?

27 C altında 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur. Filtreden geçirilmemiş dinlendirilerek çöktürülmüştür.

 

Erken Hasat Soğuk Sıkımın Faydaları Nelerdir?

Yaş meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan maddeler zeytinyağında diğerlerine göre en yüksek oranda bulunur ve polifenoller olarak adlandırılır. Bu maddenin zeytinyağının bünyesinde muhafaza edilmesi, üretiminin herhangi bir safhasındaki ısısının 28 °C yi aşması halinde asit, peroksit gibi ölçülebilir kalite değerleri ile tat ve lezzeti değişmese dahi zeytinyağının antioksidan özelliği kaybolur.

 

Sağlığınız İçin Faydaları Nelerdir ?

Kalbi korur: Kalbiniz için zeytinyağından daha iyi hiçbir şey yoktur. İyi kolesterolü yükseltir (HDL), kötü kolesterolü (LDL) düşürür, kandaki yağ oranını dengeler, iltihabı ve diğer kalp hastalıklarına neden olan sağlık sorunlarını önler.

Kan basıncını düşürür: İçerdiği etkili antioksidanlar damarları güçlendirir ve genişletir.

Kilo vermenizi sağlar. Kendine has lezzeti ve doymuş yağ oranının düşük olması kilo vermeye yardımcıdır.

Bunun yanında saçlar için kırıkları azaltma, güçlendirme ve parlaklık kazandırma amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Organlarımızı temizleme görevi yapan karaciğerin kendini temizlemesi için zeytinyağına ihtiyacı vardır.

Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.

 E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.

Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Zeytinyağında yer alan yağ asitleri bağışıklık sisteminin farklı fonksiyonlarının görevini yapmasında büyük katkıya sahiptir.

 

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.